TARİHİ ALANLARI AHIR ÇATISI MODELİYLE NASIL KORURUZ

TARİHİ ALANLARI AHIR ÇATISI MODELİYLE NASIL KORURUZ

Tarih insanların geçmişiyle geleceği arasında köprüdür. İnsanlar tarihlerinin her ne kadar en iyi şekilde kullanamasa bile ve tarihi koruma ağılıktadır. İnsanlar tarihlerini eski yapıları tadilat ederek daha güzel bir konuma getirile bilir. Tabi bu tadilat için bazen çok geç kalınsa, bazen de zararın neresinden dönsen kardır mantığıyla yangından hangi malı kaçırsak kardır diyerek son anda yapılan müdahaleler vardır. Bu sırada tarihi bina gerek resmi makamlarca belge ve mevzuat süresine girer ve uzun bir müddet daha beklemesi gerekmektedir. Tabi bu sırada tarihi mekanartık tamamen kullanılmaz hale gelmemesi için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerden en mükemmeli ve en iyisi ahır tipi çelik çatı sistemidir.

                Çelik çatı sistemleri bina veya altındaki nesneye ağırlık vermeden yapının üzerinde katman oluşurmuş gibi yapılmaktadır. Ağırlığı ve binaya zararı yoktur. Bununla beraber Çelik çatılar altında bina olmadan yükseklik bakımından çok yüksek olarak tasarlana bilirler. Tarihi alanlarda çelik çatı imalatı nasıl kullanılır diye aklınıza gelmemiş değildir. Çelik çatı sistemleri tarihi alanlarda direk kullanılmamaktadır. Ama tarihi alanların üzerine daha fazla yağmur ve benzeri binayı bozan doğal afetler yağmasın diye koruma olarak çelik çatı sistemleri kullanılmaktadır. Burada çelik çatı sistemlerinin bazı yararlarından bahsetmek istiyorum.

                Son anda kurtarılmak istenilen tarihi mekân için yapılacak en hızlı şey onu hava ve çevresel faktörlerden etkilenmesi gerekmektedir. Bu tedbirlerden en iyisi çelik çatı sistemleridir. Gerek tarihi alanın çevresini özelliklede üst tarafını hiçbir yük ve tarihi mekana dokunmaksızın kurula bilir. Ayrıca kurulum sırasında çok fazla teknik elemana ihtiyaç olmadığından tarihi alan bilinçsiz biçimde tahripten muhafaza edilmiş olur. Çelik çatı sistemlerinin özellikleri arasında en önemlisi koruma işi bittiğinde doğa ve maliyet zararı vermeden geri dönüşüme gidebilir Tarihi alanları en hızlı ve en güvenli çökme yıkma veya var olanı bozmadan yapmanın en mantıklı yolu çelik çatı sistemleridir.

KATEGORİLER

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ