GERİ DÖNÜŞÜM BAKIMINDAN EN İYİ ÇELİK ÇATI MODELLERİ

GERİ DÖNÜŞÜM BAKIMINDAN EN İYİ ÇELİK ÇATI MODELLERİ

Çatılar binaları dış etkenlerden ve çevresel etkilerden koruyan yapılardır. Çatıların amacı bina ile çevre arasında bir katman görevi görüp dışarıdan gelecek tüm etkenleri en az seviyeye indirip binaya zarar vermesine engel olmaktır. Bu yüzden insanlar binaları inşa ettiği günden beri çatı sistemleri konusunda sürekli yenilik içerisine girmişler ve farklı yöntemler kullanmışlardır. Çatı sistemleri eskiden tek direk olarak tabir edilen ve kalın ve sağlam bir ağaç üzerine konulan iskele vasıtasıyla üzerine düz tahtalar çivilenirdi. Bu düz tahtalar sayesinde çatı belirli bir eğim kazanırdı. Aslında bu eğim yağmurdan korunmak için değil dış katmana döşenecek olan kiremitlere çarpan yağmur damlalarının direk aşağıya indirilmesi için yeterli eğimdi.

                Bu eğimi sağlamak için birçok ağaç kesilir ve bu kesilen ağaçlar yerine ve nem oranına göre ve tabi ki işçiliğe göre beş veya yedi yıl arasında dayanır ve bu süre zarfında işlevini yitirince yenisini yapmak zorunda kalınırdı. Çatı sistemlerindeki en büyük zorunluklardan biriside tekrardan çatıyı yaptırmak ilk defa yaptırmaktan daha zor ve daha maliyetlidir. Bulunduğunuz yerdeki yaşayan inşaları rahatsız etmeden malzemeleri çatılara çıkartmak neredeyse imkânsızdır. Aslında çatı yaptırmak zor olmamakla beraber komşuların gürültü ve patırtısı çatıyı artık çekilmez hale getirirdi.

                Geri dönüşüm bakımından demir ile yapılan çatılar belirli zaman sonra çürüme ve küflenmeden dolayı özelliğini kayıp ederler. Hurdaya atılmak istenilirse ilk zaman ki ağırlığını çekmez ve hurdacı demirin zayıflığından dolayı komik rakamlarda size teklif eder.

                Ağaç çatılarda ise ağaçlar işlevlerini yerine getiremedikleri andan itibaren çürümeye başlamışlardır. Böylelikle bu ağaçların en fazla olacağı odundur. Ama bu odundan ne bir gram ısı alabilirsiniz. Nede ısından ısına bilirsiniz. Tabi bu arada atılan kırılan kiremitler ise cabası

                Buradaki en iyi karar çelik çatı sistemlerini tercih etmektir. Çelik çatı sistemleri üzerinden ne kadar zaman geçse de yine sökülüp tekrar kurulabilir. Geri dönüşüm konusunda az bir miktar fiyat kaybıyla çelik çatı sistemleri ve çelik çatı imalatı yapan yerlere satılabilir.

KATEGORİLER

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ