ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİNİN PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ

ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİNİN PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ

                Çelik çatılar son yıllarda büyük gelişim göstermektedir. Bu performanslar eski sistem çatıların eksikliklerin tamamlamak için daha fazla gelişim göstermiştir. Çelik çatıların tercih edilme sebeplerini saymakla bitiremeyeceğimin farkındayım ama kısada olsa biraz bahsetmek istiyorum.

                İnşaat sektöründe ucuz maldan ziyade daha dayanıklı, ucuz ömürlü ve ucuz ürün anlayışı vardır. Yani 5 yıl dayanacak olan bir ürünün montajı 1000 TL ye yapılsın. 5 yıl sonra yeniden bu ürünün çıkartılması ve yenilenmesi maliyeti 2000 TL civarında olmaktadır. Burada 10 yıl içersin de 3000 TL civarında ürün ve hizmet bedeli gitmektedir. Kaliteli yapılarda ise maliyet 1500 TL civarında olduğunu farz edersek 10 yıl dayanıklılık süresinde 1500 TL kar yapmış oluruz. Tabi bu hesaplamalar örnek olduğu için kesin gözüyle bakmanın ötesinde inşaat sektörünün anlayışını anlatmak istiyorum.

                İnşaat sektörü kendisine uzun yıllar dayana bilecek ve performans düşüklüğü sebebiyle kullanımında problem olmayacak sistemler aramaktadır. Çelik çatı sistemleri de özellikle performans ve uzun vadede dayanıklı üzerinden her zaman istenilenin özetesinde sonuçlar vermiştir.

                Çelik çatı imalatı sırasında en belirgin özellik budur. Çelik çatıların performansları diğer çatı sistemlerine göre daha fazla olması çelik çatı satışı ve çelik çatı imalatını yükseltmiştir.

                Çelik çatı sistemleri depreme dayanıklılık bakımından en yüksek değerlerde bulunmaktadır. Çelik çatı sistemlerinin her zaman depreme dayanıklılıkta en üst sırada performans göstermiştir. Çelik çatılar uygulama alanlarında yüzde yüz kontrol edilebilirlik sağlamaktadır. Çelik çatı sistemleri diğer çatılara göre çok daha fazla depreme dayanıklıdır. Bu dayanıklılık sayesinde çok fazla irili ufaklı deprem olan bölgelerde çelik çatı sistemleri tercih edilmektedir. Kontrol edilebilirlik sayesinde çelik çatıları uygulama öncesi veya uygulama sonrasında değişim yapılabilmektedir. Çelik çatılar montaj esnasında daha hızlı ve kolay montaj edilmektedir. Çelik çatı sistemleri daha önceden tasarlanıp mühendislik olarak çizildiğinden hata payı daha düşüktür. Çelik çatı sistemlerinin en büyük faydası bunlardır. Bu faydalar sayesinde birçok çatı sistemleri uzun yıllar ve sorunsuz olarak kullanılmaktadır.

KATEGORİLER

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ