ÇATILARIN TARİHLE ALAKASI

ÇATILARIN TARİHLE ALAKASI

                Çatılar insanlığın yerleşik düzene geçtiği günden beri sürekli olarak kullandıkları sistemlerdir. İlk zamanlarda yöre ve kültürlere göre farklı özelliklerde görülmektedir. Kültürleri oluşturan en etken faktörlerden bir tanesi de çatıların estetik olarak görünümü ve üzerindeki mimari tasarımlardır. Çatıların gerçek amacı kar, güneş, soğuk ve sıcak her türlü dış etkenlerden binayı korumaktır. Bu dış etkenlerden korumamanın en mantıklı yolu çatı sistemleri olsa da yine çatı tek başına bu faaliyeti yerine getire bilmesi mümkün değildir. Çatıların üzerine yapılan her türlü yalıtım ve benzeri uygulamalar çatıyı daha sağlam ve dayanıklı kılmaktadır. Çatı sistemlerinde farklı türler vardır.

                Çatı türleri her zaman farklı bölgelerde farklılık göstere bilir. İnsanların yeni sistem çatılara geçmekte zorlanmasının sebebiyse çatıların görünüm olarak diğerlerinden faklı olmasıdır. Bu farkındalık diğer insanlar tarafından merak uyandırmakta ve olumlu, olumsuz tepkiler alınmaktadır. Bu tepkilerden insanlar uzaklaşmak için bile yeni çatı sistemleri yerine eski sistemlere devam etmektedirler. Eski sistem çatıların eksi yöndeki özellikleriyse şunlardır.

                Çatıda ağaç ürünleri varsa sürekli olarak koruma olması lazımdır. Çatı sistemlerinde ağaç ürünlerinin uzun ömürlü olması gerekmektedir. Özellikle kışın ve yağmurlu bölgelerde nem kaynaklı olarak hızlı çürüme ve hafif göçükler meydana gelmektedir. Bu göçüklerden dolayı çatıların meyli ve kiremit dengesi değişmekte ve asıl faaliyetini çatılar gösterememektedir.

                Çatılarda ağaç ürünlerinin şiddetli doğa olaylarına maruz kalması durumudur. Çatılar yaz veya kış fark etmez şiddetli güneşe ve soğuğa maruz kaldığında şişme veya büzülme yapabilir. Bunun neticelisinde çivi ve benzeri tutucular işlevlerini kayıp ettiğinden çatılda yağmur akması olabilir.

                Çatıda dilmelerimin baskıya veya rüzgâra dayanamaması olabilir. Eski sistem çatıların üzerinde kiremit bulunmaktadır. Bu kiremitlerin altında dilmeler daha düzgün ve daha iyi meyil verilmek için yapılmıştır. Bu meyilli vermekten ziyade insana ağırlığına, doğa olaylarına ve kiremit yüküne dayanamayan dilmelerde çökme olabilir. Çökme durumunda kiremitler işlevini kayıp eder ve artık kullanılamaz hale gelmektedir. Çelik çatı sistemleri sayesinde yukarıda bahsedilen birçok problem artık aşılmış durumdadır.

KATEGORİLER

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ