ÇATI SİSTEMLERİNDE İKLİMİN ETKİSİ

ÇATI SİSTEMLERİNDE İKLİMİN ETKİSİ

                Çatılar insanların yerleşik düzene geçtiği günden beri insanları doğal olaylardan koruyan ve barınmanın en önemli unsurlarındandır. Çatı sistemleri insanlığın yerleşik düzene geçtiği tarihten itibaren sürekli olarak gelişim içerisinde devam etmiştir. Son yıllarda bu gelişim teknolojiyle beraber gelişmiştir. Bu gelişimler çatı sistemlerinde istenilen kalite, süreklilik, dayanıklılık, kontrol edebilirlik gibi çatı sistemlerindeki eksiklikleri tamamlamıştır. Çatı sistemlerinde gelinen son noktaysa karşımıza çelik çatı sistemleri gelmektedir. Çeliğin kullanımı aslında savaşlarda keşif edilmiştir. Diğer maddelere göre daha dayanıklı olan çelik hem uzun ömürlü hem de daha hafif olmaktadır. Savaşlardan sonra çelik insana hayatına girmeye başarmıştır. Bu gün çelik inşaat, mutfak, mobilya gibi sayısız alanda uzun ömürlü ve dayanıklı madde adı ile insanlar tarafından kullanılmaktadır.

                Çatı sistemlerinde çeliğin kullanılması son zamandalar da keşif edilmiştir. Çeliğin diğer çatı malzemelerinden ayrılan özellikleri insanların yüz yıllar boyunca problem çektikleri sıkıntılardır. Çelik çatı ve inşaat sektöründe büyük görevler üstlenmiş ve bu görevlerin tamamını eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Çelik çatı sistemlerindeki tercih edilmesinin sebepleri şunlardır.

Çelik çatılar depreme karşı dayanıklıdırlar. Çelik çatıların dayanıklılık ve esneme payları diğer çatılara göre çok daha fazladır. Depremler bölgelere göre sürekli ve artçı şekilde olmaktadır. Sabit çatı sistemlerinde sürekli olarak çatının rüzgâr, deprem ve genleşme gibi sebeplerden dolayı hareket halinde olması çatının düzenini bozacaktır. Belirli bir müddet sonra çatılarda çökme meydana gelecektir.

Çelik çatının tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de çelik çatı imalatı esnasında yüksek performanslı olmalıdır. Çelik çatılar performans bakımından diğer çatı sistemlerinde daha dayanıklıdır. Çelik uzun yıllar boyunca yaz veya kış demeden sürekli olarak işlevini sürdürebilir. Bu sebepten dolayı çürüme, küflenme ve benzeri çatı malzemelerine zarar verici etkenlerden korunmaktadır. En önemlisi imalat sırasında istenilen performansın daha da fazlasını vermektedir.

Çelik çatı sistemlerini en büyük özelliğiyse uygulama esnasında kontrol edilebilirliktir. Çelik çatı imalatı sırasında uygulanacak alana göre imalat yapılabilir. Çatı uygulaması yapıldıktan sonra veya çatıların imalatı esnasında istenilen ebatlarda ve boyutlarda üretim yapılmaktadır. Sonradan değişimi de gayet basit ve kolaydır.

KATEGORİLER

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ